Texty na Ius wiki vznikají pro studenty právnických fakult. Jsou dílem studentů, odborníků a dalších příspěvatelů. Rozpracované texty nejsou určeny k citování. Informace na těchto stránkách nejsou relevantním zdrojem právních informací, neslouží jako právní poradna a v žádném případě nemohou nahradit konzultaci s právními profesionály!


Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

tnh:pfuk:etika_v_podnikani:25 [2011/12/03 11:54]
Lubomír Hánečka vytvořeno
tnh:pfuk:etika_v_podnikani:25 [2011/12/17 17:10] (aktuální)
Lubomír Hánečka
Řádek 8: Řádek 8:
   * projev svědomí je, když se projeví náš vnitřní éthos, který se může postavit třeba proti celospolečenskému étosu. Dříve to bylo pojímáno jako vnitřní hlas boží, který bylo třeba poslechnout. Dnešní pohled je více psychologický.   * projev svědomí je, když se projeví náš vnitřní éthos, který se může postavit třeba proti celospolečenskému étosu. Dříve to bylo pojímáno jako vnitřní hlas boží, který bylo třeba poslechnout. Dnešní pohled je více psychologický.
   * člověk však může v citovém a morálním vývoji naopak zakrnět a netrápí jej ani vražda. Velmi vnímavé jsou při svém vývoji děti. Neměly by být brány na lehkou váhu, protože jejich nevinný vnitřní hlas bývá často ten správný, ale my je výchovou zkazíme.   * člověk však může v citovém a morálním vývoji naopak zakrnět a netrápí jej ani vražda. Velmi vnímavé jsou při svém vývoji děti. Neměly by být brány na lehkou váhu, protože jejich nevinný vnitřní hlas bývá často ten správný, ale my je výchovou zkazíme.
-  * Tomáš Akvinský tvrdí, že svědomí je aplikací znalostí na určitou situaci. Rozlišuje svědomí následné a předchozí. Předchozí je důležitější a určuje naše morální chování.znalostí na určitou situaci. Rozlišuje svědomí následné a předchozí. Předchozí je důležitější a určuje naše morální chování. Naše svědomí má podle něj tři roviny:+  * Tomáš Akvinský tvrdí, že svědomí je aplikací znalostí na určitou situaci. Rozlišuje svědomí následné a předchozí. Předchozí je důležitější a určuje naše morální chování.znalostí na určitou situaci. Naše svědomí má podle něj tři roviny:
       * synderesis – základní rovina člověku vrozená - nejobecnější (konat dobro a neubližovat druhým lidem)       * synderesis – základní rovina člověku vrozená - nejobecnější (konat dobro a neubližovat druhým lidem)
       * sapiensia – rovina moudrosti       * sapiensia – rovina moudrosti
Tisk/export
Sponzor
Sunnysoft
Odkazy
QR-Code