Obsah
Práva pacientů ČR
Právo x bioetika
- „… komunikace je přímo klíčovou součástí práce každého člověka v jakékoliv vedoucí pozici a ani ve zdravotnictví tomu zákonitě nemůže být jinak. Již jsme zmiňovali jinde, že klienti, kterým jsou poskytovány zdravotnické služby, si nejčastěji stěžují právě na komunikaci. Také Etický kód práv pacientů i nový Zákon č. 372/2011 Sb. „O zdravotních službách“ se z velké části týkají právě komunikace.“
- § 49 (1) ZZS zdravotnický pracovník je povinen … řídit se etickými principy.
Právní úprava
- LZPS
- Úmluva o lidských právech a biomedicíně (ÚoB)
- Zákon o zdravotních službách (ZZS)
- Zákon o spec. zdrav. službách
- Zákon o ochraně veřejného zdraví
- Zákon o veřejném zdravotním pojištění
- Zákon o VZP
- Zákon o ČLK, ČStomatK, ČLékárK
- Občanský zákoník
- Trestní zákoník
- Zákoník práce
- Vyhláška o činnosti zdrav. a jiných odborných pracovníků
- Etický kodex ČLK, Disciplinární řád ČLK …
- x Etický kodex práv pacientů
- x Stanovy ČAS, Etický kodex pro zdravotní sestry…
Právo na život
- čl. 6 LZPS: (1) Každý má právo na život. Lidský život je hoden ochrany již před narozením. * (2) Nikdo nesmí být zbaven života. * (3) Trest smrti se nepřipouští. * (4) Porušením práv podle tohoto článku není, jestliže byl někdo zbaven života v souvislosti s jednáním, které podle zákona není trestné.
- porušení práva na život: §140 a násl. TZ - §140 vražda, §141 zabití, §142 vražda novorozeného dítěte matkou, §143 usmrcení z nedbalosti, §144 účast na sebevraždě
- otázka zda právo na život je i právem na smrt (případ Diane Pretty, Debbie Purdy, Haas)
Právo na zdraví a zdravotnickou péči
- čl.31 LZPS Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.
- čl. 3 ÚoB Rovná dostupnost zdravotní péče
- Smluvní strany, majíce na zřeteli zdravotní potřeby a dostupné zdroje, učiní odpovídající opatření, aby v rámci své jurisdikce zajistily rovnou dostupnost zdravotní péče patřičné kvality.
- standard, nadstandard
- definice postupu lege artis – tzv. náležitá odborná úroveň dle § 4(5) ZZS
Právo na soukromí a rodinný život
- čl. 7 LZPS: (1) Nedotknutelnost osoby a jejího soukromí je zaručena. Omezena může být jen v případech stanovených zákonem
- čl. 32 LZPS: (1) Rodičovství a rodina jsou pod ochranou zákona. Zvláštní ochrana dětí a mladistvých je zaručena.
- čl. 10 ÚoB: (1)Každý má právo na ochranu soukromí ve vztahu k informacím o svém zdraví.
- §51 ZZS: Zachování mlčenlivosti v souvislosti se zdravotními službami s výjimkou dle (2):
- předávání info potřebných k návaznosti péče
- když byl poskytoval zproštěn povinné mlčenlivosti pacientem
- lze-li i bez souhlasu pacienta (je-li zdravotník zproštěn trestním soudcem, osobám blízkým, oznamovací povinnost)
- obhajoba v trestním řízení, řízení před soudem nebo jiným orgánem (spor mezi zdravotníkem, popř. jeho zaměstnavatelem a pacientem) v souvislosti s poskytováním zdravotní péče – škoda na zdraví, ochrana osobnosti
- oprávnění legitimovat § 41 (3) ZZS
- TP důsledky prolomení pov. mlčenlivosti: §180 odst. 2 TZ
- problematika vizit, podávání informací po telefonu, porodů doma, povinného očkování, zásahu do osobnostních práv při úmrtí os. blízké, právo na asistovanou reprodukci (Evans vs UK)
- kauza Dominika J. - z nálezu ÚS 459/03
1. Ochrana zdraví a života dítěte, je zcela relevantním a více než dostatečným důvodem pro zásah do rodičovských práv a omezení náboženské svobody, kdy jde o hodnotu, jejíž ochrana je v systému základních práv a svobod jednoznačně prioritní. 2. Odmítají-li rodiče léčbu nezletilého dítěte, jež je v bezprostředním ohrožení života, nepředstavuje vydání předběžného opatření podle § 76a o. s. ř., kterým se dítě svěří do péče příslušného léčebného zařízení, porušení jejich práv zakotvených v čl. 32 odst. 4 či čl. 16 odst. 1 Listiny základních práv a svobod. Vzhledem k nutnosti okamžitého zásahu není zpravidla možno v řízení o vydání takového předběžného opatření řešit případný spor rodičů s léčebným zařízením o vhodnosti té které léčby. Týká-li se věc dítěte ve věku okolo šesti let, není porušením čl. 12 odst. 1 Úmluvy o právech dítěte, pokud toto dítě nebylo v daném řízení soudem vyslechnuto. Výslech rodičů musí soud provést pouze v případě, že by to pro rozhodnutí bylo nezbytné a z hlediska zákonné lhůty pro vydání rozhodnutí možné.
Právo na informace
čl. 10 ÚoB: 2. Každý je oprávněn znát veškeré informace shromažďované o jeho zdravotním stavu. Nicméně přání každého nebýt takto informován je nutno respektovat. 3. Pokud je to v zájmu pacienta, může ve výjimečných případech zákon omezit uplatnění práv podle odstavce 2.
x
§ 31 (1) (a) ZZS : “informovat pacienta v dostatečném rozsahu o jeho zdravotním stavu” … terapeuticke privilegium § 32 (2) ZZS.
- Informace o zdravotním stavu podává ošetřující zdravotník způsobilý k poskytování zdrav. služeb, kterých se podání informací týká. § 31(3) ZZS
- opakované podání informací po 30 dnech
- negativní revers po dvojím poučení § 34 (4) resp. (3) ZZS
- poučení (informovaný souhlas) - účel, povaha, důsledky, alternativy, rizika
- právo na:
- veškeré informace shromážděných v pacientově zd nebo v jiných zápisech vztahujících se k jeho zdravotnímu stavu
- Právo na info o nehrazených službách a úhradě
- nahlížet v přítomnosti zdrav. pracovníka do ZD
- výpisy, opisy, kopie
- určit osoby, popř. zakázat podávání informací určitým osobám …
Právo na důstojnost
- právo na sebeurčení
- informovaný souhlas
- právo odmítnout léčbu
- dříve vyslovená přání
- právo nezpůsobilého pacienta
Právo na ochranu osobnosti
- zásah do osobnostních práv (nerespektování soukromí, důstojnosti, prolomení povinné mlčenlivosti)
- § 11 ObčZ „ Každý má právo na ochranu své osobnosti, zejména svého života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.“
- § 13 ObčZ právo „zejména domáhat se toho, aby bylo upuštěno od neoprávněných zásahů“, „aby byly odstraněny následky zásahu“, právo „požadovat přiměřené zadostiučinění“ (možná i „náhrada nemajetkové újmy v penězích“)
Stížnost na nenáležitou péči
- stížnost dle § 93 a násl. ZZS
- stížnost dle zákona 220/1991 Sb. (Zákon o české lékařské, stomatologické a lékárnické komoře)
- kontrolní činnost pojišťoven
Prameny
- prezentace, Nalus
Navigace
Skupina I.
1. Výklad základních pojmů | 2. Okolnosti vylučující protiprávnost a činnost lékaře | 3. Vztah lékař - pacient | 4. Právní aspekty zdravotnické dokumentace | 5. Povinná mlčenlivost ve zdravotnictví | 6. Úmluva na ochranu lidských práv a důstojnosti lidské bytosti v souvislosti s aplikací biologie a medicíny | 7. Etický kodex lékařské komory | 8. Etický kodex české lékárnické komory | 9. Práva pacientů v ČR | 10. Zákon o zdravotních službách | 11. Informovaný souhlas pacienta | 12. Ochrana osobních údajů | 13. Profesní komory | 14. Občanskoprávní odpovědnost ve zdravotnictví | 15. Trestněprávní odpovědnost ve zdravotnictví | 16. Disciplinární odpovědnost zdravotnických pracovníků
Skupina II.
1. Právní úprava léčiv | 2. Euthanasie | 3. Transplantace | 4. Právní aspekty postupu "Non lege artis" | 5. Léčiva a reklama | 6. Teoretické problémy narození nechtěného dítěte (Wrongful birth, wrongful life) | 7. Koncepce zdravotní politiky | 8. Podnikání ve zdravotnictví | 9. Sexuální deviace, zneužívání dětí | 10. Transsexualita - právní problémy | 11. Práva a bezpečí pacientů | 12. Objektivní odpovědnost ve zdravotnictví | 13. Trestné činy ve zdravotnictví | 14. Asistovaná reprodukce - právní problematika | 15. Veřejné zdravotní pojištění | 16. Dříve vyslovená přání; Do not resuscitate